piątek, 07 maj 2021 18:00

W dokumentach zgłoszeniowych ZUS trzeba będzie podać wykonywany zawód

Od 16 maja zmienią się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Trzeba będzie w nich podawać kod wykonywanego zawodu przez ubezpieczonego.

Od tej daty w formularzach zgłoszeniowych ZUS ZUA („Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej”) i ZUS ZZA („Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych”) dojdzie kolejna rubryka, w której trzeba będzie przekazać informacje o wykonywanym zawodzie. Podawany w formularzach kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów, która określona jest przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r.

- Obowiązek podawania kodu wykonywanego zawodu w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS będzie dotyczył tylko tych formularzy, które składane będą od 16 maja 2021 r. To od tej daty nie będzie już można wykorzystywać dotychczasowych wzorów dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZZA - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostosuje program Płatnik oraz aplikację ePłatnik do tych zmian. Odpowiedni kod zawodu będzie można wybrać z podpowiadanej w programach listy.

 

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego