czwartek, 06 maj 2021 16:33

Bezpieczna i wygodna e-wizyta w ZUS

Pandemia wprowadziła w wielu dziedzinach życia różnego rodzaju ograniczenia. Ale z drugiej strony spowodowała, że zaczęliśmy otwierać się na nowe technologie. Jednym z takich udogodnień było prowadzenie przez ZUS wideorozmów. Już ponad 65 tys. osób skorzystało z e-wizyty w Zakładzie. Zainteresowanie nową i bezpieczną usługą stale rośnie. Codziennie spotkanie online rezerwuje niemal tysiąc klientów. Dzięki takim spotkaniom z ekspertem ZUS swoje sprawy można załatwić w zaciszu domowym bez osobistej wizyty w urzędzie.

- Za pośrednictwem e-wizyty w bardzo prosty sposób każdy może porozmawiać z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i załatwić szereg spraw, bez konieczności odwiedzania naszych placówek. Od października na spotkanie online zdecydowało się ponad 65 tys. osób. Liczba umówionych wizyt jest zdecydowanie większa, bo sięga 111,5 tys. Jednak 16,6 tys. umówionych spotkań zostało anulowanych, a ok. 30 tys. porzuconych, czyli zamawiający nie nawiązał kontaktu z naszym ekspertem, ani nie odwołał e-wizyty. Gdy unieważnimy spotkanie, którego już nie potrzebujemy wówczas inne osoby mogą w tym czasie skorzystać z usługi- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS wprowadził e-wizytę niemal 8 miesięcy temu. Najwięcej osób, zgłosiło się do warszawskich placówek, jak również w Gdańsku, Krakowie i w Oddziałach w Poznaniu. W każdym z nich obsłużonych zostało ponad 3 tys. osób. Oddział ZUS w Białymstoku przeprowadził do tej pory 1153 wideorozmowy.

Podczas e-wizyty można załatwić wiele spraw. Najwięcej pytań dotyczy emerytur i rent. Łączna liczba przeprowadzonych w tym temacie rozmów to niemal 20,2 tys. - w tym 939 dotyczyło świadczeń międzynarodowych. W związku z pandemią i wprowadzanymi rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej dużym zainteresowaniem cieszyły się również kwestie związane z prowadzeniem firmy. Z e-wizyty skorzystało ponad 17,2 tys. przedsiębiorców. Blisko 15,4 tys. osób dzięki wideorozmowie wyjaśniło kwestie związane z wypłatą zasiłków. W czasie pandemii rośnie też zainteresowanie Platformą Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Nasi eksperci potwierdzili profil PUE podczas e-wizyt już dla 10,2 tys. osób.

Za wdrożenie e-wizyty Zakład otrzymał prestiżowe wyróżnienie European Quality Certificate 2020. To dowód uznania dla najlepszych pod względem jakości rozwiązań na rynku.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego