25/03/2021 19:39

Podlaska KAS zwróciła już podatnikom 135 mln zł nadpłaconego podatku PIT

W województwie podlaskim 90 procent zeznań wpływa do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Dużą popularnością cieszy się usługa Twój e-PIT, z której skorzystało dotychczas ponad 80 tys. podatników. Podlaska KAS zwróciła już podatnikom 135 mln złotych nadpłaconego podatku PIT.

W tegorocznej akcji składania zeznań PIT, która trwa od 15 lutego, podatnicy z województwa podlaskiego złożyli dotychczas 223 tys. zeznań.

Zeznań elektronicznych blisko dziesięć razy więcej niż papierowych

90 proc. złożonych PITów wpłynęło do urzędów w formie elektronicznej, czyli za pośrednictwem usługi Twój e-PIT na www.podatki.gov.pl lub systemu e-Deklaracje. Jedynie 10 proc. to zeznania składane w formie papierowej.

- Bardzo cieszy nas fakt, że większość podatników decyduje się na elektroniczną formę rozliczeń i z roku na rok ten odsetek wzrasta. To nie tylko najszybszy, najprostszy, ale i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT. Zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych przez Internet w e-Urzędzie Skarbowym i zdalnego kontaktu z jednostkami KAS  - informuje Radosław Hancewicz rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

Podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykażą nadpłatę oraz złożą swoje zeznanie w formie elektronicznej mogą liczyć na szybszy zwrot swoich pieniędzy. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące.

Pieniądze są już na kontach podatników

Jak co roku, znacznie więcej osób otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku niż musi podatek dopłacić. W tym roku, jak wynika ze złożonych dotychczas zeznań, do dopłaty zobowiązanych jest 36 tys. podatników z naszego województwa, a na zwrot z urzędu skarbowego może liczyć 154 tys. podatników.

Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników, którzy już się rozliczyli. Do tej pory oddaliśmy 135 mln zł. Z kolei podatnicy wpłacili dotychczas 17 mln zł, które wcześniej wykazali w swoich zeznaniach jako podatek „do zapłaty".

- KAS realizuje swoje zadania, a urzędy skarbowe dokładają wszelkich starań, żeby rozliczenia dokonywane były na bieżąco, a zwroty sprawnie trafiały na konta podatników, którzy na nie czekają. Zachęcamy do rozliczenia swojego zeznania PIT za pomocą usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym na www.podatki.gov.pl - dodaje rzecznik. 

Przypominamy: Wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub telefonicznie. W sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w urzędzie należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.

Nie potrzebujesz umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym. Jeżeli chcesz wyjaśnić wątpliwości dotyczące złożonego dokumentu - umów wizytę na podatki.gov.pl

(KAS)