10/03/2021 19:10

Wysokomazowiecka Policja apeluje: Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze

Wysokomazowiecka Policja apeluje: Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze foto: KPP w Wysokiem Mazowieckiem

Wysokomazowieccy policjanci apelują do kierowców o ostrożność, zwłaszcza w okolicach lasów, gdzie na drogę często wychodzą zwierzęta, które są przyczyną zdarzeń drogowych. Dzisiaj odnotowano na terenie powiatu kolejne zdarzenie z udziałem zwierzyny leśnej.

Dzisiaj wysokomazowieccy funkcjonariusze odnotowali kolejne zdarzenie drogowe z udziałem zwierzyny leśnej. Około godziny 5.25 w rejonie miejscowości Osipy Lepertowizna kierującemu iveco na jezdnie wtargnął łoś. Na szczęście 21-letni mężczyzna nie doznał żadnych obrażeń ciała.

Policjanci apelują do kierowców, aby zwolnili i uważnie obserwowali drogę i jej otoczenie, szczególnie wczesnym rankiem oraz w godzinach wieczornych, gdy ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Funkcjonariusze przypominają, że podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy uwagę na znaki ostrzegające o zwierzynie. Administratorzy dróg ustawiają je w miejscach, gdzie jej ruch jest zwiększony. Pamiętajmy jednak, że zwierząt te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.

Pamiętajmy! Na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

Funkcjonariusze zachęcają również do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę "zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych", dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców.

(KPP w Wysokiem Mazowieckiem)