06/03/2021 16:32

1181 zdarzeń, 196 pożarów – wysokomazowiecka straż podsumowała 2020 rok

1181 zdarzeń, 196 pożarów – wysokomazowiecka straż podsumowała 2020 rok foto: KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem

Analizując sytuację pożarową i miejscowych zagrożeń w powiecie wysokomazowieckim obserwujemy znaczny wzrost ilości zdarzeń w stosunku do roku ubiegłego.

W 2020 r. w porównaniu z rokiem 2019 zanotowano ogółem o prawie 97% interwencji więcej, w tym pożarów o ponad 14% mniej, a miejscowych zagrożeń o ponad 178% więcej. Tak znaczny wzrost ilości miejscowych zagrożeń, porównując do roku ubiegłego związany jest ze zdarzeniami związanymi z pandemią COVID 19, ale także ze zdarzeniami związanymi z huraganami, silnymi wiatrami jakie przeszły przez nasz powiat w ubiegłym roku.

W roku 2020 na terenie powiatu wysokomazowieckiego zanotowano 1181 zdarzeń tj. więcej o 581 zdarzeń w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, w tym: pożarów 196 (mniej o 33 niż w roku ubiegłym), miejscowych zagrożeń 965 (więcej o 618 niż w roku ubiegłym). Odnotowano 20 alarmów fałszywych. Wzrost zdarzeń spowodowany był w znacznym stopniu sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Wysokomazowieccy Strażacy Państwowej Straży Pożarnej postawili dwa namioty przed Szpitalem Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju namioty pełnią funkcję polowej izby przyjęć dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, umożliwiając bezpieczną segregację i separację tych osób. Namioty posiadają na swoim wyposażeniu nagrzewnicę oraz oświetlenie, tak aby mogły spełniać swoją funkcję w każdych warunkach pogodowych oraz o każdej porze dnia i nocy. Obsługę medyczną w namiocie stanowi personel medyczny szpitala. Od początku walki z pandemią COVID-19 strażacy monitorowali stan techniczny namiotów pneumatycznych

Ponadto strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wysokiem Mazowieckiem we współpracy z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pomagali w dystrybucji płynów do dezynfekcji i maseczek ochronnych przeznaczonych do placówek oświaty w powiecie wysokomazowieckim. Dzięki przekazanym środkom placówki oświatowe mogą zadbać o bezpieczeństwo personelu i dzieci w okresie walki z koronawirusem. Łącznie wysokomazowieccy strażacy pomogli w przekazaniu 5385 litrów płynu do dezynfekcji oraz 20750 sztuk maseczek ochronnych; 30 szkołom z terenu powiatu wysokomazowieckiego.

Opracował: st. kpt. Wojciech Sokołowski